Ošetrenie rozštiepených a krehkých nechtov
Autor DÉLIA
| 12 názory
Manikúra & pedikúra

Každý deň sú naše nechty vystavené zraneniam. Čistiace prostriedky, kozmetika a tvrdé predmety sú len niektoré z faktorov, ktoré poškodzujú ich stav. Nepomáha ani nesystematická a nesprávne vykonávaná manikúra, ako aj prirodzená tendencia lámania nechtov. Zistite, aké sú symptómy, príčiny a prostriedky nápravy rozštiepených a krehkých nechtov.

Symptómy

Krehké nechty majú tendenciu lámať sa. Často sa štiepia a sfarbujú na končekoch. Navyše vznikajú na nechtoch hrebene okraje sa zlomia a rozštiepia. Zlomiť sa môžu nielen slabé nechty, problém s krehkými nechtami postihuje aj ľudí so silnými nechtovými doštičkami. V tomto prípade sa však nechty lámu na okrajoch, takže je ľahšie ich liečiť.

Príčiny

Rozštiepené a krehké nechty sa dajú určiť geneticky. Ak je to vo vašom prípade pravda, budete mať v boju za krásne nechty zviazané ruky. Zdravá strava, náležitá starostlivosť, vrátane sér na nechty, ktoré sa musia používať pravidelne – to všetko môže zlepšiť stav vašich.

Boj s rozštiepenými a krehkými nechtami je ľahší pre ľudí, ktorých nechty sú prirodzene tvrdé a ich stav sa zhoršuje iba občas. V takom prípade stačí zahrnúť určité produkty do svojej starostlivosti a upustiť od používania čistiacich prostriedkov, ako sú laky na nechty a odstraňovače lakov na nechty.

Hlavné dôvody rozštiepených a krehkých nechtov sú:

  • strava s nízkym obsahom vitamínov B, zinku, železa, kremíka;
  • chýbajúca hydratácia rúk a nechtov (najmä v prípade vlhkosti, mrazu a suchého vzduchu);
  • časté kolísanie teploty;
  • dlhé namáčanie nechtov vo vode;
  • používanie odstraňovačov laku na nechty s acetónom;
  • vykonávanie domácich prác bez ochranných rukavíc;
  • nesprávne plnenie;
  • častý kontakt s čistiacimi prostriedkami a chemikáliami.

Ošetrenia

Správna strava

Ak zlý stav vašich nechtov spočíva v nesprávnej strave, vaše nové menu by malo obsahovať výrobky bohaté na vitamíny A, B1, B2, B3, B9, E a mangán, horčík, zinok, železo a fosfor. Do stravy by ste si mali pridávať slnečnicové a tekvicové semienka alebo ich použiť ako samostatné občerstvenie. Je potrebné mať na pamäti, že zinok a železo zlepšujú stav nielen nechtov, ale aj pokožky a vlasov.

Odporúčajú sa aj mak, sezamové semená, sušené ovocie, najmä tie nesulfurované, a kakao, ktoré je zdrojom horčíka a železa. Vitamíny skupiny B sa nachádzajú v obilninách, vajciach a strukovinách. Okrem toho, zvoľte si chudé mäso alebo mastné ryby a pite najmenej dva litre vody denne. Je to dôležité, pretože nechty sa môžu láimať v dôsledku nedostatočnej hydratácie. Takáto dávka vitamínov by mala zlepšiť ich stav už po jednom mesiaci.

Správna starostlivosť

Niektoré ženy si nechty pravidelne ošetrujú manikúrou. Ak sa budete riadiť niekoľkými jednoduchými pravidlami, nemusíte navštevovať žiaden salón. Najprv si opilníkujte nechty zo strany nechtu do stredu, iba jedným smerom. Po druhé, použite sklenený alebo keramický pilník. A čo viac, nasprejujte si nechtové sérum (použite ho niekoľkokrát týždenne). Taktiež sa snažte nechty nenechávať príliš dlho namočené do vody, pretože sa tak oslabujú nechtové platničky.

Správna strava a náležitá starostlivosť musia ísť ruka v ruke; zatiaľ čo prvé zvlhčuje nechty zvnútra, kozmetika bude pôsobiť zvonka. Obzvlášť sa odporúčajú hydratačné oleje a krémy v malých tubách, ktoré si môžete kamkoľvek vziať so sebou.

Ochranné rukavice

Ak je teplota nízka, nasaďte si teplé rukavice, ktoré chránia vaše nechty pred škodlivými vplyvmi počasia. Počas čistenia a umývania používajte rukavice vyrobené z latexu alebo iného materiálu, ktorý chráni nechty pred saponátmi. Ak pracujete s chemikáliami a leptavými látkami každý deň, robte presne to isté.

Rozštiepené a krehké nechty – aké choroby naznačujú?

Ak budete jesť správne a starať sa o svoje nechty, ale napriek tomu máme stále rozštiepené a krehké nechty, môže to naznačovať určité ochorenia. Zlý stav nechtov môže naznačovať malabsorpciu, alebo hormonálnu poruchu, psoriázu, atopickú dermatitídu, cukrovku a mykózu.