Deodorant a antiperspirant: Čo je rozdiel?

Deodorant a antiperspirant sú dva produkty, ktoré často kupujú ľudia, ktorí sa snažia zaistiť, aby ich telo voňalo dobre a vyzeralo čisto. Je však dôležité rozlišovať medzi deodorantom a antiperspirantom. Oba produkty majú svoje výhody a možno budete musieť skúsiť obe, aby ste zistili, ktorý je pre vás najlepší.

Deodorant

Deodorant pomáha potláčať vône potu. Väčšinou obsahuje látky, ktoré potláčajú vône axilárneho, nôh a iných druhov telesného potu. Deodorant je často prírodnejší, čo znamená, že obsahuje prírodné zložky, ako napríklad výťažky z mäty piepornej a cédrového dreva. Vo svojej báze má väčšinou zložky, ktoré zabraňujú tomu, aby baktérie, ktoré znemožňujú vznášanie vôní, rýchle rástli. Deodorant však nespomaľuje potenie, ale len potlačuje vône potu. Majitelia deodorantov by mali byť opatrní, pretože môžu mať predĺženú vôňu, keď sa kvapky potu dostanú pod deodorant. Vôňa môže byť tiež veľmi silná, takže to môže byť pre niektorých ľudí veľmi intenzívne.

Antiperspirant

Antiperspirant je produkt, ktorý sa používa na zníženie potenia. Zvyčajne sa vyrába z horčíka alebo soli chlóru. Často obsahuje aj chemikálie, ako je zinok, ktoré absorbujú vlhkosť a ďalšie ingrediencie, ako je kyselina salicylová alebo kyselina glicerol-n-glukonová, ktoré majú schopnosť blokovať potné cesty v tele. Tento produkt funguje, pretože blokuje póry v tele, čo znamená, že telo nie je schopné potiť. Antiperspiranty majú tiež þjanie vôni, oveľa dlhšia ako dezodoranty, takže ich účinnosť trvá tak dlho ako víťazstvo. Je tiež veľmi účinná pri zmiernení potu a je tiež vynikajúcim liečebným prostriedkom pre ľudí, ktorí trpia tým, že nadmerne potia.

Ako si vybrať správny pre seba?

Keď sa rozhodnete pre jeden alebo druhý produkt, mali by ste pred 337 kupou premýšľať o tom, aký druh produktu skutočne potrebujete. Ak vám nevadí, že občas čelíte intenzívnym vôňam, potom môže byť pre vás lepším riešením nákup dezodorantu. Ak však chcete dosiahnuť dlhodobé a trvalé účinky, potom je pre vás lepšou voľbou antiperspirant. Musíte tiež zvážiť typ pokožky, ktorý máte. Ak je vaša pokožka zvlášť citlivá, mali by ste sa uistiť, že zvolíte produkt, ktorý bude šetrný k vašej pleti. Všeobecne platí, že antiperspirantské produkty budú trochu drahšie ako bežný dezodorant, ale existujú aj lacnejšie alternatívy, takže možno budete musieť porovnať spotrebitelské recenzie.

Kedy je najlepší čas na použitie?

Ak máte v pláne aplikovať antiperspirant, odporúča sa to robiť počas noci alebo ráno. Antiperspiranty sa lepšie funkčia, ak sa aplikujú niekoľko hodín pred aktivitou, ktorá spôsobí potenie.V tomto bode bude antiperspirant účinnejší. Ďalšou veľmi dôležitou vecou, ktorú treba mať na pamäti, je to, že ak trváte na aplikácii antiperspirantu počas dňa, potom by ste mali zvážiť i obliekanie v perforovaných látkach, ktoré dovoľujú telu voľnejšiu cirkuláciu.

Keď ide o dezodoranty, je najlepšie ich aplikovať po sprchovaní alebo poholení, pretože vyčistená pokožka umožňuje lepšiu absorpciu vône. Zvyčajne môžete dezodorant používať raz denne alebo dvakrát denne, v závislosti od toho, ako veľmi potíte. Aby ste získali najlepší výsledok, odporúča sa dezodorať najmenej pol hodiny predtým, ako sa oblieknete.

Výhody a nevýhody

Dezodoranty a antiperspiranty majú svoje výhody a nevýhody. Dezodoranty môžu mať silnú vôňu ako aj môžu neúčinne potláčať telesné poty, ktoré sa môžu stále dostať pod neho. Antiperspiranty môžu pôsobiť dlhšie, pretože blokujú potné cesty, ale existujú určité nevýhody, ktoré treba brať na vedomie vrátane intenzívnej vône a možnosti reakcií na chemikálie v antiperspirante. Všeobecne platí, že vyberte produkt podľa svojich osobných preferencií a zdravotného stav

Ďalší článok

Jak si poradiť so starostlivosťou o pokožku doma

Pi okt 18 , 2013
Starostlivosť o pokožku môže byť náročná, ale vďaka niekoľkým jednoduchým tipom a trikom sa dá dosiahnuť dokonalá pokožka priamo z pohodlia vášho domova. Tento príspevok vám ponúka podrobnejší pohľad na to, ako môžete prevziať kontrolu nad svojou starostlivosťou o pokožku. 1. Manažovanie typu pokožky Skôr než sa rozhodnete pre akúkoľvek […]